Neodymové magnety: Znáte nejsilnější magnety současnosti?

neodymove-magnety-uvodni

Neodymové magnety jsou nejsilnějšími běžně dostupnými magnety současnosti. Jejich materiálem je směs kovů neodymu, železa a boru (NdFeB), následně v továrnách magnetizované. Díky speciálním materiálům mají obrovskou magnetickou sílu, která přesahuje i 1000násobek jejich hmotnosti. Hodí se silné neodymové magnety i vám? Zjistěte v článku, k čemu jsou dobré.

Kotouče, kostky, kvádry, kruhy i jiné tvary magnetů

V dnešní době seženete magnety různých tvarů. Nejběžnější bývají ty klasické, jako jsou kostky a magnetické kvádry či kotouče. Neodymové magnety však existují i ve tvarech kruhů neboli prstenců, tyčí a tyček, kuželů.

Povrchová úprava pro větší odolnost

Asi jednou ze dvou nevýhod silných neodymových magnetů je náchylnost ke korozi ve vlhkém prostředí, jelikož obsahují i železo. Proto je výrobci takřka vždy opatřují ochrannou vrstvou.

Neodymové magnety mají poniklování, pozinkování, anebo jsou barvené, zapouzdřené v gumovém obalu či v plastu. Díky tomu je pak můžete použít i v exteriéru a ve vlhkém prostředí.

Existují i neodymy s černou povrchovou úpravu, případně stříbřené i zlacené, například ve formě pozlacené magnetické stavebnice NeoCube.

neodymove-magnety

Odolnější magnety v ocelovém pouzdře

Druhou z nevýhod je křehkost magnetů. Pokud do nich udeříte kladivem nebo silou upnete například do svěráku, prasknou, případně se z nich kousek odlomí.

Potřebujete-li silné magnety použít pro náročnější účely, třeba jako držák nářadí, magnetické zavírání dvířek skříní nebo kuchyňské linky, řešení existuje.

K dispozici jsou totiž magnetické úchyty a magnety zapouzdřené v ocelovém pouzdře. Magnet je pak mnohem odolnější. Ocel pouzdra navíc magnetickou sílu ještě zesiluje.

Na co se vám neodymové magnety doma hodí?

Silné neodymové magnety využijete například pro upevnění sítí proti hmyzu do oken, na sepnutí závěsů a v bytové dekoraci, jako magnetky na ledničku nebo magnetickou tabuli, k výrobě držáku nožů v kuchyni či nářadí v dílně, k použití jako magnetické zavírání dvířek, dorazy dveří.

Neodymové magnety jsou dobré také pro relaxaci a uvolnění mysli. K tomu je určená magnetická stavebnice NeoCube, obsahující 216 magnetických kuliček. Můžete z ní skládat nekonečně mnoho 2D i 3D tvarů, procvičit si prsty a pročistit hlavu.

Jestliže raději vyrážíte do přírody, i tam se vám neodymový magnet hodí. Ke speciálnímu extra silnému magnetu pro magnet fishing uvažte pevné lano, ponořte do hlubin rybníka, jezera, řeky a zkuste vylovit nějaký poklad.

Ať vám silné magnety dobře slouží!

Tip: Další tipy a návody pro silné neodymové i jiné magnety najdete na webu Unimagnet.cz