Výškové stavby jsou i rozhledny

Ačkoliv velké výšky moc nemusím, paradoxně vylézt na rozhlednu a kochat se pohledem na svět z těch výšin mě vždy bavilo, i díky rodičům, se kterými jsem objevoval turistiku již od útlého dětství.

Ostatně za dob komunismu ani jiná možnost, než turistika nebo jiný pohyb venku, nebyla. Tak jsme chodili po kopcích, horách, pohořích, navštívili všechna známá místa v Čechách, ale i třeba Vysoké Tatry na Slovensku. Když vyjedete lanovkou na Gerlachovský štít, to je také taková rozhledna.

V současné době, kdy už jsem otec dvou dětí a nechci, aby celé dny seděly u počítačů či tabletů, což je pro jejich mnohé spolužáky bohužel normální, s nimi stále vyrážíme na výlety, hlavně v létě. I přes počáteční „odpor“, kdy se jim nelíbilo, že musí pokaždé vystoupat pár desítek schodů a někdy i 100 a víc, je to začalo bavit a vždy na vrcholu vypráví, kolik těch schodů bylo a rádi se také podívají z vrchu, odkud jsme to vlastně přišli a co vidí v okolí, což jim také vysvětlím, aby věděli o své zemi víc, než se naučí ve škole.

Toto cestování, převážně s mými dětmi a manželkou, mě přimělo k tomu založit svůj cestovatelský blog, kam píšu o tom, kde jsme byli na výletě či dovolené a také nechybí ani kategorie Rozhledny České republiky. Letos jsme jich navštívili dost a tak se současný seznam brzy rozšíří o další v ČR, ale také na Moravě.

Pokud by vás zajímalo, z které rozhledny je nejhezčí výhled, tak doposud jsem si myslel, že z té na Petříně v Praze. Ale minulý víkend jsme byli na zřícenině hradu Hazmburk a odtud je výhled opravdu nádherný na celé České středohoří a protože jsem se nedaleko odtud narodil musím prostě dát přednost Čechám severním než výhledu na Prahu 🙂

Jeden tip na závěr, budete li na dovolené na Šumavě, nenechte si ujít jak výhled z rozhledny na konci stezky korunami stromů na Lipně. A nedaleko odtud je v Bavorsku rozhledna „vajíčko“ u stezky v korunách stromů, kterou si ta na Lipně vzala za vzor.